Orientální - zajímavost

16. června 2008 v 13:32 | Maine Coon |  Orientální

Orientální kočka

Obrázek “http://www.kocka-info.cz/stanice/images/477.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Historie

Původní barva kožichu byla barva lila.Protože obliba orientálních koček vzrůstala a chovatelé si uvědomili genetické možnosti vytváření různých vzorů kožichů,byl nastartován nový program.V součastnosti už máme orientální kočky v deseti uznaných barvách a v dalších sedmi barvách želvovinových.

Charakter a temperament.

Orientální kočky vyžadují spoustu pozornosti.Mají mimořádně silný hlas a často ruší hovor.Chtějí se podílet na každé domácí činnosti,třeba stlaní posteli nebo mytí nádobí.Nechtějí být ani docela krátkou dobu ponechány samy sobě,a jste-li celý den v práci,budou vděčné za společnost další kočky.

Typ a standardní rysy.

Orientální kočka je středně velká,silná a svalnatá.Je štíhlá a elegantní,ale přes svůj tvar a velikost by měla být těžká. Orientální kočky by nikdy neměly být příliš vyzáblé ani by neměly mít nízkou váhu.Tvar očí by měl být typicky orientálně zešikmený.Uši mají být daleko od sebe,adíváme-li se na kočku zepředu,měly by jejich konečky tvořit se špičkou nosu trojúhelník.Z profilu je nos rovný.

Barvy kožichu.

Jednobarevná:
Tyto kočky musí mít po celém kožichu stejnou barvu,a to až ke kořínkům chlupů,bez nejmenší známky stínování, pruhování či žíhání a nesmí mít žádné bílé chlupy.Některé z běžně uznávaných barev jsou tyto:

Havana: Barva je sytě teple hnědá,má hnědou kůži na nose a růžovohnědé polštářky na spodku tlapek.Oči jsou jasně zelené.
Bílá: Čistá jasně bílá barva,světle růžový nos a polštářky na tlapkách. Oči safírově modré.
Černá: Kožich musí být jednobarevný,jantarově černý se stejně zbarveným nosem a polštářky na tlapkách.Oči jasně zelené.
Modrá: Měla by to být světlá střední modř,která je i barvou nosu a polštářků na tlakách.Oči jsou zelené.
Lila: Požaduje se narůžovělá studená šeď s levandulově zbarvenou kůží na nose a na polštářcích tlapek.Oči jsou zelené.
K dalším novějším odstínům patří červená,krémová,skořicová, karamelová a žlutohnědá.
Barvy se vzory:
Želvovinová: Želvovinové kočky obvykle mají na kožichu dobře promíchanou směs červené,krémové a hnědé barvy,černá nebo růžová je kůže polštářků na spodku tlapek a na nose.Oči jsou zelené.Želvovinové kočky nyní existují i v několika dalších barvách včetně čokoládové,skořicové,karamelové a žlutohnědé, ať už je základní barva jakákoliv,je důležité,aby byly doplňkové barvy dobře promíchané a aby byla barva očí stejná jako barva dominantní.
Žíhané kočky: Žíhané kočky mohou mít kožich se čtyřmi různými vzory:klasický,skvrnitý, pruhovaný a s tikingem.Existují ve více než třiceti různých barvách.Pro barvu očí a kožichu platí totéž co pro jednobarevnou srst.
Kouřové,stínované a s tippingem: Tyto variety mají srst bez patrného vzorování,každý jednotlivý chlup má jinou intenzitu zabarvení,takže kožich vypadá jednobarevný.U srsti s tippingem je ale vidět množství barvy jen na konečku každého chlupů,zatímco u kouřové je tomu právě naopak-barva srsti je stejná skoro až ke kořínkům chlupů. Stínovaný kožich je někde mezi oběma.Všechny tyto druhy je možné vyšlechtit ve všech barevných variacích.

Výhody.

  • Jsou velice elegantní a atraktivní.
  • Mají krátkou hustou srst,která nevýžaduje mnoho kartáčováníani nadměrně nelíná.
  • Jsou inteligentní a láskyplné.
  • Jsou družné.

Nevýhody.

  • Má velice silný hlas,zvlášť když hárá.
  • Nepřetržitě se hlasově projevuje.
  • Je-li ponechána o samotě na jakkoli dlouhou dobu, může se chovat destruktivně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama